KADIN”.. “SİYASET”.. ve Bugünün Önemi..

Standard

“Far away there in the sunshine are my highest aspirations. I may not reach them, but I can look up and see their beauty, believe in them, and try to follow where they lead.”
Louisa May Alcott

©Nazmiye Halvaşi

Bugün Türkiye açısından önemli bir gün !

Yok, bugün ne önemli bir olayın yıldönümü ne anma gerektiriyor ne de « Bayram » günüdür…

Bugün, 12 Haziran 2011 seçimleri öncesi nihaî/son kararın alınacağı gündür!

Peki bugüne bu kadar önem kazandıran nedir ?

Sadece, binlerce aday adayının nefeslerini tutup, çıkacak listelerde adının bulunup, bulunmadığını ; girmiş ise, kendisine kaçıncı sıranın verildiğini görüp, seçmen önüne hangi « güç » ile çıkabileceği ; ardından da « sandık » dan çıkıp, çıkamayacağı ve nihayetinde Mustafa Kemâl Atatürk ve arkadaşlarının sağlam temellerle inşa ettiği ve sonralarında « çivisinin » dahi bırakın « çıkarılmasını » kerpetenlerle söküldüğü, tankların paletleri altında içeridekilerin ezildiği, o Yüce Meclis’e milletvekili olarak girme şansı ( ! ) üzerine hesaplar yapmaya başlayacağı bir gün olması mı ?!

Elbette, bu açıdan baktığınızda veya bakanlar olduğunda önemli bir gündür !

Ama asıl önem kazandıran ; ‘Ya bu düzen sürecek, ya da hukuk devleti, sosyal devlet yeniden kurulabilecek ve de bunun sorumluluğu da listelerde yer alacakların altından kalkabilecekleri nitelikli kişilere mi verileceği’ sorusunda kilitlenmesidir !

Bu önemli günde, bu kadar hayatî önem taşıyan bir soruya yanıtı da partilerin karar organlarında temsil edilenler verecekler !

Önem kazandıran bir diğer önemli husus da ; partilerin aday listelerinde aday adayı olan kadınlardan kimlerin ve hangi oranda yer alacakları sorusudur !

‘275 Kadın Milletvekili’ diye seslerini yükselten ve de bu hedefe ulaşabilmek için, parti karar organlarını harekete geçirmek, uyarmak, siyasetin erkeklerin hükmettiği bir « arena » olmadığına kamuoyu önünde dikkatleri çekmek için oluşturulmuş, ve belki de kadınların Mustafa Kemâl’in kapısına ‘seçme ve seçilme hakkı istiyoruz’ diyerek dayandıklarından bu yana ilk kez yeniden güç kazanmış bir ‘haklı kadın platforumu’nun başlattığı bir sivil hareketin partileri yönetenleri ne ölçüde bilinçlendirebildikleri de anlaşılacak !

Atatürk’ün kadınlara sivil haklar verdiğini, sonrasında bu hakka riayet etmeyi bırakın, « lider sultası » kurup, istedikleri kadınları meclise « vitrin » olarak soktuklarınu hatırlayabilecekler çıkacak mıdır acaba ?

Elbette hemen bir parantez açayım ; hakkıyla, bilek gücüyle, yeteneğiyle milletvekili seçilenleri burada tenzih ediyorum ! Ancak, « istisnalar »ın da kaideyi bozmadığını hemen anımsatıyorum !

Kadın Hareketi, siyasî farklılıkları da bünyesinde barındıran bir oluşumdur.

Tıpkı, Çevre Hareketi gibi…

Tıpkı, HES’lere Karşı Çıkma Hareketi gibi…

Tıpkı, Nükleer Santrallere Hayır Hareketi gibi…

Çünkü, kadınlara karşı yapılan her türlü ayrımcılığın karşısında, kadın adı verilen insan cinsini, bu sağcıdır, bu solcudur, bu Kürttür, bu Alevidir, şudur, budur « mühür »ü basılmadan topluca, güçbirliği anlayışı ve davranışıyla görmek şarttır !

Yoksa, « sınıflandırmalar »a gitmek ; onları içlerinde böldükten sonra yeniden eski sistemde olduğu gibi yönetmek anlamına gelecektir !

Yakın geçmişimizde kadınların, siyaset alanında, sosyal alanda, aile içinde uğradığı haksızlıkların üstesinden gelmek istemeyen liderlerce Türkiye’nin yönetilmeye devam edeceği izlenimi yaratacaktır !

Ka-Der’in (Kadın Adayları Destekleme Derneği) kendi « kader »ini tayin sürecinde, kuruluşundan itibaren üzerinde en fazla konuşulan konu ve sorulan soru şu olmuştur ;

Hangi Kadınlara Destek Verilecek, verilmelidir ?’

Daha da önemlisi ;

Partilerin içinde kimi vakit yönetici konumuna yerleşmiş kadınlar acaba kendi hemcislerine gereken desteği verecekler mi ?’

Sonucunda üzerinde mutabık kalınan ortak çıkar noktası şu oldu :

Bütün Siyasî Partilerde Kadınlar Eşit Şekilde Yer Almalıdırlar !’

Uzlaştıkları noktanın doğruluğu da, bugün her partinin kapsını zorlayan kadınları görünce daha iyi anlaşılmaktadır !

Evet, ‘Kadın Hakları’ siyaset üstü bir konudur !

Kadınları, erkeklerle eşit düzeye yükseltmek için de erkeklerin bilinçlenme seviyelerini yükseltmek gerekmektedir. Farklı partilerin kadın adayları ne kadar destekledikleri ile bu « bilinçlenme seviyesi »ni daha iyi değerlendirme, anlama, görme mümkün olacaktır !

Evet, ‘Kadın Hakları’ siyaset üstü bir konudur !

Kör bir bakış açısından, son derece dar bir delikten bakıp ; ‘başı kapalı kadın adaylara da destek vererek, milletvekilliği yolunu onlara açmalı mıyız, bu « vebal »in altına girmeli miyiz sorusunu sorduktan sonra, etrafa « at gözlükleri » ile bakıp, « Hayır » diyenler mi güçlü çıkacaklardır ; yoksa, başı kapalı veya açık farketmez, kadının her alanda karşılaştığı, yaşadığı sorunları ancak kadınlar güçlenerek, güçlü biçimde Yüce Meclis’e girerek çözümleyebilirler, bunun için « Evet » diyenler mi ?

Çünkü bu konu « teknik » özellik taşımaktadır ! Yasalarla belirlenmiştir. Ancak, kadının siyasette varlık gösterebilmesini sağlamaya yönelik çabalar da başka bir üniversel değer kapsamına girmektedir !

Evet, « At Gözlükler »ini takıp, dar açıdan veya son derece küçük bir pencereden etrafa bakmaya çalışmak, kadınlar açısından zaman ve güç kaybıdır !
Sadece ülkemizin değil, dünyanın kadın sorunlarına ‘acaba nasıl bir çözüm getirebiliriz ?’ sorusundan hareketle, çıktığım bu yolda kesinlikle bu « dar » bakışları benimsemem mümkün değildir, olamaz da !

Erkeklerce biçilmiş, dikilmiş dar giysileri üzerimde taşıyamam, zaten SIĞ(A)MAM da…

Ben de aday adayı bir kadınım ve de liste sıralamasında seçilebileceğim bir yer bekliyorum. Bu benim de en doğal hakkımdır ! Yıllarını, kadın haklarının geliştirilmesine, sorunlara çözüm arayışlarına adamış biri sıfatıyla…

Bu yazıyı, neticeler belirlenmeden tuşladım. ‘Bak bu üzerimizde baskı kurmaya kalkışıyor’ dedirtmemek için de geç saatlerde yayınlanacak şekilde Brüksel’e gönderdim.

Çünkü daha önce yukarıda ifade etmeye çalıştıklarım doğrultusunda, çeşitli toplantılar aracılığıyla zaten gereken mesajları yeterince verdim.

Şimdi neticeyi görme zamanıdır ! Ak ile Karalar’ı değerlendirme aşamasındayım, aşamasındayız !

Siyaset, düşüncelerimizi aktarmanın önemli bir vasıtasıdır. Doğru olduğuna inandığımız için siyasete dahil olmaya çalışırız, mücadele ederiz. Milletvekilliği bu doğru bildiklerimizi, inandıklarımızı en yüce mekânda, yasama, yürütme organlarında seslendirmede hem amaç, hem de araçtır ! İçimizden, ben dahil aday olamayacak, listelerde seçilebilecek sıraya giremeyecek veya sandığa kadar ulaşmasına karşın, yine de seçilemeyecek olanlarımız çıksa da, aynı bilinç ve inançla bir sonraki seçimlere uzanan süreçte, yıllarda daha da güçlenerek belirlediğimiz hedefe doğru güçlü adımlarla yürümeyi sürdürmeliyiz. Seçilememem, seçilemememiz, partimizin iktidara yürümesi için var gücümle, gücümüzle çalışmayacağımız; üzülüp, düş kırıklığı yaşayıp, köşemize çekileceğimiz anlamına gelmeyecektir ! Bu tür tahminlerde bulunan « sığ » insanlar olsa dahi…

Onlar gibi « Sırça Köşk »lerde oturmak, sağı solu ve hatta kendi hemcinslerini eleştirmek yerine, elimizi taşın altına koyarak yaşamak bizlerin harcıdır.

Aday olanlara, listelerde iyi bir yer elde edenlere, sandıktan milletvekili çıkmak, partisini iktidara taşımak için taşın altına girenlere ve de yukarıdaki duygular üzerinde iyice düşünüp, ‘acaba biz mi hata yapıyoruz ?’ sorusundan hareketle kendi özeleştirilerini dürüstçe yapacak cesurluğunu gösterebilecek – farklı görüş ve inançlar taşısak da – hemcinslerimin yanısıra ; ‘Hakimiyetin Kayıtsız ve Şartsız Sahibi’ olan Millet’in 12 Haziran tarihinde sandık başına gidecek ve değerli oylarını, haklarını kullanacak olan seçmen unsurlarına da ; her nerede yaşıyorlarsa, sevgi, saygı ve dostluk duygularımla, güzel, huzurlu, başarılı ve sağlık dolu bir hafta diliyorum.

Ankara, 10 Nisan 2011

Elektronik posta adresim !

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s