OLOF PALME’nin saygıdeğer anısına ithaf.

Standard


Öldükten sonra da anılmak istiyorsan iyi, güzel, hayırlı işler yap.- Hz.Ali

Yüksek çözünürlük için resimlerin üzerini tıklayınız!©Dr.M.Halit Umar

CHP İsveç Temsilcisi Nazmiye HALVAŞİ‘nin KULU’daki OLOF PALME Parkı’nın üzerinde oynanmak istenen ve çok vahim olarak nitelendirebileceğim bildirisini üzülerek okudum. Sabahın erken saatlerinde bahçemde açan çiçekleri, bazılarının meyvelerini fotokarelere almış, bunların giderek sanallaşan dünyamızda toprağı ve bitki gibi diğer canlıları pek tanımayan yeni kuşaklara,
adı var kendi yok olarak kalmamaları için tüm okurlara, tanıtmayı doğru bulmuştum. Gerçi, bolca fotoğrafladığım bu yazımda yine o kareleri kullanacağım ama bu kez onu OLOF PALME’nin saygıdeğer anısına
ithaf
ederek. Sanat ve düşün insanları ancak bu tür öğeleri kullanarak doğru ve güzel buldukları eylemlerin tanınmasının savaşını verebilirler. Onların topları, tabancaları; sözlü, görsel ve plastik sanatlardır.

Hz. ALİ‘ye atfedilen bir akil insan deyişi -bir aşağı bir yukarı- şöyledir: Öldükten sonra da anılmak istiyorsan iyi, güzel, hayırlı işler yap. Olof PLAME bu ideanın insanı olmuştur. Dünyanın birçok yerinde onun anısını yaşatmaya gönül koyanlar vardır. Nitekim KULU’da da o güzel insanın adına bir sembol yaratılmıştır.Ayrıca, KULU, bu davranışıyla, toplumsal ölçekli şükran duygularını yaşatmaya da çok güzel bir örnek olmuştur. Hz. Ali’nin önerdiği insanlığı sergilemiştir.


Hangi gerekçelere dayandırılır, bence önemli değildir, bu asil davranışa gölge düşmesi aklı başında herkesi derinden yaralar; onca yıldır süre gelen dostluğa gölge düşürür, gönülleri derinden incitir. Aklın, insana saygının, dostluğa verilen değerin, daima öne çıkması dileğimdir. KULU’nun kadirbilmez olabileceğini düşünmek dahi istemem.

Hz. Ali’nin sözlerini
bu bağlamda bir kez daha kullanalım: Daha sonra lanetlenerek, kötü, çirkin, uğursuz olarak anılmak istemiyorsan iyi, güzel, doğru ve hayırlı işler yap.

Akıl ve vicdanın önderliğinde, esen ve hoş kalın.


NARLIBAHÇE NOTLARI – 3 –
29 Temmuz 212

NARLIBAHÇE NOTLARI – 01 –

NARLIBAHÇE NOTLARI – 02 –

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s