Sağlık Bakanlığı’nın Çevre Katliamı Kararı!

Standard

İsveç Türkleri ve İsveçliler, Türkiye adını işitince, once KULU’yu akıllarına getirirler. Anadolu’nun bozkırındaki bu küçük ilçenin yarım asır once İsveç’e “misafir işçi” olarak gönderdikleri sayesinde farklı sosyo-ekonomik ve siyasal bir konumu mevcuttur.

İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt, Türkiye ziyaretine Kulu’dan başlayarak, Olof Palme’nin başlattığı dostluk ilişkisini perçinlemiştir.

Bugün, Kulu Belediyesi’nin, Kulu halkına rağmen, Kulu’nun simgesi haline gelen Olof Palme Parkı’nı yok etme girişimleri başlatması, vahim ve anlaşılması son derece zor bir politikadır.


Bütün dünyada, ‘BARIŞ’I simgeleyen Olof Palme’yi yeniden, hem de en çok destek verdiği göçmen kitlesinin anavatanında “KATLETMEYE” ikinci kez öldürmeye kalkışmanın hiçbir izah tarzı olamaz.

İsveçin yerli halkı ve başta Kulu’lular olmak üzere, İsveç’te huzur, istikrar ve koruma altında yaşayan Türk toplumunun, Kulu Belediyesi’nin girişimi karşısında sert tepki göstermesi kadar da doğal bir davranış olamaz.

Bu tür bir “YAPICI” değil “YIKICI” politika, yine doğal olarak İsveç – Türkiye ilişkilerine de ağır darbe indirecektir !

Siyasetçinin ufku, kendi çevresi ile sınırlı kalmaz, tam tersine örnek olacak icraatleri ile, ötesini aşmak zorundadır. İşte bu yüzden, Olof Palme’yi ‘KATLETME’ye kalkışanların ufkunu açmak istiyorum. Ufku karartmamaları için !

OLOF PALME Parkı Gönüllüleri ’nin Facebook’da kurdukları gruba üye olan farklı siyasî görüş ve inançlara da sahip olsalar, kadın-erkek herkesin üzerinde birleştiği ortak görüş; Kulu’nun vazgeçilmez simgesi olan Park’a darbe indirilmesi girişimine derhal son verilmesi ve tam tersine Park’ı daha da bakımlı ve yeşil sevdalılarına huzur duydukları, oksijen teneffüs ettikleri bir “ÇEVRESEL EMSAL SİMGESİ”ne dönüştürecek idarî tedbirlerin acilen alınması, yönündedir !

Kulu İlçesi’nin yöneticileri, halka karşı ve rağmen değil, halkın istek ve beklentilerine yanıt verici politikalar izlemekle görevlidirler. Üstelik, halkın ekseriyetinin ‘sorun yaratmanızı değil, sorunları çözmenizi, ilçemizi daha da mâmur ve meskûn hale getirecek tedbirler almanızı talep ediyoruz’ çağrılarına kulaklarını kapatanların, gereken yanıtı sandık başında alacaklarında hiç kuşkuları olmamalıdır.

Ayrıca, Kulu gibi orman ve yeşil dokusundan mahrum bir bozkır yöresinde, Park’ın içindeki 50 yıllık ağaçların değeri biçilemez. Başka alternatifler varken, bu parkın ağaçlarını katletmeye kalkışmak, ilçelerine İsveç’ten yaptıkları katkılarla tanınan İsveçli Kulu’luların göç tarihinin sayfalarını da yırtıp, çöpe atmak gibi insanlık dışı bir davranış olacaktır !

Kulu Belediyesi’nin başkanı Ahmet Yıldız, STÖ’lerin yoğun baskısı karşısında yaptığı açıklamasında, aslında kendisinin de, hastahanenin park alanında yapılmasını istemediğine dikkat çekmiş ve Sağlık Bakanlığı’na üç ayrı yer seçeneği sunduğunu, ancak kararı değiştirtemediği söylemiştir.

Ve Başkan, ‘KARARIN DOĞRU OLMADIĞINI BİLDİĞİ HALDE’ yapılan baskı sonucu, boyun eğmek zorunda bırakılmştır !

Neden ?

Başkan Yıldız’a şunu hatırlatıyoruz; bir belediye başkanının aslî görevi hizmet vermektir. Yöre halkının ve ilçenin çıkarlarını korumak, kollamak ve daha insanî ve çağdaş yaşam koşulları sağlarken, doğaya ve çevreye de saygılı olmakla yükümlüdür !

Bağlı olduğu SİYASÎ PARTİNİN baskılarına, yöreye ve halkına zarar vermek pahasına, boyun eğmek DEĞİLDİR !

PARASAL ÇIKAR ODAKLARINA hizmet edici uygulamalardan kaçınmaktır !

Başkan Ahmet Yıldız’a tüm İsveçli Kulular, yerli İsveçliler, barış ve huzur içinde yaşamak isteyenler, çevre dostları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri olarak, ‘BASKILARA BOYUN EĞMEYİN’ çağrısı yapıyoruz !

Sayın Başkan, sizin de vicdanınızı rahatsız ettiği izlenimi edindiğimiz bu projeye izin vermeyin. Hastahane için uygun yer asla Olof Palme Parkı değildir. Kulu halkı, İsveç yetkilileri, bu ülkedeki Kululular arkanızdadır ve her türlü desteği vereceklerdir. Belediye Meclisi üyelerinin bilgisi dışında alınan kararı görevinizin ve vicdanınızın gereği iptal ettikten sonra, sizi sahiplenenlere teşekkür niteliği taşıyacak değerli hizmetler vermeye çağırıyoruz !

Kulululara da, herkese örnek olması gereken bu demokratik yoldan hak arama girişimleri ve haklı davaları etrafında örgütlenmelerinden dolayı da minnettarız.

Nazmiye HALVAŞİ

CHP İsveç Temsilcisi.

30 Temmuz 2012 – Kulu

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s