Yerel siyasette kadınlar açısından kara tablo!!

Standard

Atatürk’ün partisi CHP dahil bütün partiler kadınları sadece vitrin olarak kullanıyor…

nh1

CHP PM Eski Üyesi ve Muğla/Datça Belediye Başkan Aday Adayı Nazmiye Halvaşi İzmir’de Ka-Der’in Siyaset Okulu’na katılarak kadınlarla deneyimlerini paylaştı. Kadın adayların hedefi sadece seçimleri kazanmak değil, kadınların yönettiği kentlerde farklılık da yaratmak. Siyasetin rant aracı olmadığı ülkelerde kadınlar daha çok seçilme şansını yakalayabiliyor. Türkiye gibi siyaset-rant ilişkisinin olduğu ülkelerde ise erkekler özellikle yerel siyaseti kadınlara bırakmıyorlar.

***

nh3

Yerelce – Brüksel, 28 Kasım 2013 – CHP PM Eski Üyesi ve Muğla/Datça Belediye Başkan Aday Adayı Nazmiye Halvaşi İzmir’de Ka-Der’in Siyaset Okulu‘na katılarak kadınlarla deneyimlerini paylaştı. Farklı siyasi partilerden 25 kadının katıldığı okulda yerel seçimlerde daha çok kadının belediye başkanı ve meclis üyesi olması için birçok başlıkta alanlarında uzman kadrolar seminerde adaylarla özel çalışma yapıyorlar.

Kampanyanın konu başlıkları; “Toplumsal Cinsiyet ve Siyaset“, ” Kadın Dostu Kentler“, “Yerel Siyaset“, “Kampanya Nasıl Düzenlenir?” Ve “Yeşil Siyaset” olarak belirlenmiş… Kadın adayların hedefi sadece seçimleri kazanmak değil, kadınların yönettiği kentlerde farklılık da yaratmak. Çevreye duyarlı, sürdürülebilir kalkınma ve refahı hedefleyen bir anlayışla projelendirilmiş Engelsiz Kentler oluşturmak. Yerel siyasette yok denecek kadar sayıları az olan kadınlar seçildikleri kentlerdeki başarıları ile kadın siyasetinin önündeki engelleri de kaldırmayı hedefliyor.

nh6

Nazmiye Halvaşi’nin tespitleri şöyle:

* Yerel siyasette kadın oranlarına bakıldığında kadınlar açısından kara bir tablo ile karşı karşıyayız.

* Belediye Başkanı sayısı toplamda 2950 kişi. Bunların sadece 26’sı kadın yani yüzde sıfır nokta sekiz.

* Belediye Meclis Üyesi toplamda 31.790 kişi. Bunların 1.340’ı kadın. Yani dört nokta ikisi.

* Köy Muhtarı sayısı toplamda 34.275 kişi. Bunların 65’i yüzde sıfır nokta ikisi kadın.

* Mahalle Muhtarı sayısı tıplamda 28.605 kişi. Bunların yüzde iki nokta üçü kadın.

nh5

Datça Belediyesi Başkanlığına 2014 seçimlerinde aday adayı olan Nazmiye Halvaşi’ye göre; yukarıdaki tabloya bakıldığında Atatürk’ün partisi CHP dahil bütün partilerin kadınları sadece vitrin olarak gördükleri ortaya çıkıyor. Siyaset yapan ve sadece seçmek değil seçilmek de isteyen kadınlar erkeklerden daha çok çalışarak bu yarışta öne geçmeye çalışıyorlar.

Halvaşi şu kıyaslamayı yapıyor : Siyasetin rant aracı olmadığı ülkelerde kadınlar daha çok seçilme şansını yakalayabiliyor. Türkiye gibi siyaset-rant ilişkisinin olduğu ülkelerde ise erkekler özellikle yerel siyaseti kadınlara bırakmıyorlar.

Peki son durum nedir?

Halvaşi’ye göre; bütün partiler 2014 seçimlerinde kadınlar üzerinden siyaset yapıyorlar. Ne kadar samimi oldukları aday listeleri kesinleştikten sonra görülecek. Ama bu arada, güçlü ve iddialı kadınların kampanyaları ile seçim çalışmaları da yakından izlenmeye devam edilecek.

nh4

Kadın erkek eşit temsili için uzun yıllardır mücadele eden, çalışmalar yürüten Nazmiye Halvaşi, bu zorlu süreçte diğer kadın adaylara da destek olma çabasında. Siyaset Okulu katılımcılarına parti içi deneyimlerinin yannda İsveç’te kadınların fermuar sistemi ile siyasette eşit temsil hakkını elde etmeleri sürecinin sebep ve sonuçlarını da paylaşıyor.

Nazmiye Halvaşi yazıyor:

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s