Dört kadın, bir kadının telaşında..!

Standard

2

Orada, uzakta, komadaki bir kadın için…

nh_06042012a

©Nazmiye Halvaşi

Telefonum çaldığında ekrandaki ismi görüp gülümseyerek açtım. Her zamanki gibi “siyaset ve kadın” sorunlarını konuşacağımızı düşünerek.. Sesi titrek ve üzgündü..

Arkadaşından haber alma telaşındaydı. Burada yaşayan ve seçim çalışmalarım sırasında tanıştığım arkadaşı için endişeli sorular soruyordu. Arkadaşının Facebook sayfasına bir başka kadın arkadaşı mesaj yayınlamış ve onun beyin kanaması geçirdiğini, falan hastanede yattığını, bilenlerin akrabalarına haber vermesini istemiş..

Arkadaşım hastanenin yerini ve daha birçok soruyu telaşla soruyor ve yardım istiyordu.. Şaşkın ve telaşla beyin kanaması geçiren kadın arkadaşımızı tanıyan başka bir arkadaşımı aradım ve hemen araştırmaya başlamasını istedim. Hastaneye ulaşıp bilgi alabilecek bir başka kadın arkadaşımdan da yardım istedim..

Dört kadın, telefonlar elimizde şaşkın ve üzgün telaşla habire araştrııyor birbirimize bilgi aktarıyorduk..
Dün gece sabaha karşı beyin kanaması geçirdiğinde, kendisini ziyarete gelmiş bir arkadaşı tarafından önce Marmaris’e, sonra Muğla’ya ve oradan da Denizli’ye götürülen kadın geç kalınmış bir süreçte ameliyata alınmış.. Ameliyat başarılı fakat yaşam riski devam ediyor. Şimdi yoğun bakımda ve komada..

1

Biz dört kadın onbeş dakika içinde ulaştığımız bu bilgiden sonra gözyaşlarımıza engel olamayarak konuşurken, hayatı sorguluyorduk..! Arkadaşımızı sadece geç kalındığı için kaybedebiliriz..:( 2014 yılında bunu yaşıyor olmamızla yüzleşiyorduk çok acı bir şekilde.!

Biz dört kadındık dün gece bir kadın için kaygıyla nefes nefese koşan. Biz dört kadın dün gece bir kadın için hayatı sorgulayan. Biz birbirimizi daha bir farkettik, sevdik. Kızkardeşlerimizin değerini bildik. Zenginliğimizin dostluklarımız olduğu bilincimiz pekişti. Dayanışmanın gücünü farkettirdik birbirimize..

Seçimler, kazananlar, kaybedenler, hırslar, kinler, nefretler arasından “sevgi”yi çekip çıkarıp koruyalım dedik.. Farkında olalım birbirimizin..

Geceyi uykusuz geçirdim.. Arkadaşımızın o hastaneden çıkıp tekrar aramıza dönüşünün, işinin başında gülümseyen yüzünü hayal ettim.. Kıştan bahara geçtiğimiz şu günlerde ne büyük bir armağan olacaktır sevdiklerine..

1002670_683288615068320_2021979964_n

Biz dört kadındık dün gece farklı evlerde aynı acı haberle gözyaşlarını yüreğine akıtan. Onu tanımadan onun için kaygılanan, ne yapabilirim telaşını yaşayan.. İnsan olmak ne güzeldir aslında ve ne kadar kolay..

Bugün baharın ilk günü.. Orada, uzakta komada bir kadın uyuyor.. O’nu geri, aramıza çağırıyoruz. Baharı, yazı birlikte karşılamak için..
Onu yine kucaklamak ve sevgimizi hissettirmek için..

1560396_683950295002152_474249237_n

Sevdiklerinize, sevginizi söylemek için cimri davranmayın.. Söylemek istediğinizde bazen geç kalmış olabilirsiniz..

Yüreğinde, aklında “kin” ve “nefret” duygusu yaşat(a)mayan bir insan olarak sevginin çoşkusunu hiçbir şeye değiş(tir)meyeceğimi bir kez daha yüksek sesle söyledim kendime..

Seviyorum sizi..

Mutlu olun, mutlu kalın..
Her nerede yaşıyorsanız.. Sevginizin farkında kalın..

1 Nisan 2014

Not: Resimlerin makalemde sözünü ettiğim kadınlarla bir ilgisi yoktur. Sadece kadın unsuru ve sevgi temalı oldukları için kullanılmıştır!

*

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s