CHP Nereye? – 4

Standard

1

CHP’nin sıkıntısı Genel Başkanlık sorunu değildir!

nazmiye_halvaşi

©Nazmiye Halvaşi

CHP içindeki tartışmalar, kişilere endeksli gibi görterilse de aslında temel fikir, politika ayrılıkları vardır. Lider isimleri üzerinden yürütülmesi ise az gelişmiş toplumların içine düştüğü durumdur. Bu da parti içi iktidar kavgası olarak topluma yansıdığı için, seçmen tarafından, bıkkınlık, umutsuzluk ve yorgunluk noktasına taşımaktadır. Bu ciddi bir tehlikedir!

***

Her seçim sonrası ülke gündemini işgal eden CHP tartışmaları ile ortalık toz duman giderken, partilileri
“şucu musun yoksa bucu mu?”
ikilemi içine sürükleyen tartışmaların dışına çıkıp ayna tutmaya devam ediyorum..

CHP içindeki tartışmalar, kişilere endeksli gibi görterilse de aslında temel fikir, politika ayrılıkları vardır. Sosyal Demokrat Partilerde olması gereken “ Kanatlar ”ın tartışmaları doğaldır ve olması gerekendir. Lider isimleri üzerinden yürütülmesi ise az gelişmiş toplumların içine düştüğü durumdur. Bu da parti içi iktidar kavgası olarak topluma yansıdığı için, seçmen tarafından, bıkkınlık, umutsuzluk ve yorgunluk noktasına taşımaktadır.
Bu ciddi bir tehlike dir!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu “CHP 30 ‘lu yılların CHP’si değildir !” açıklaması yaptığında tepkiler yükselmişti. Oysa bu çok somut bir gerçekliktir! Siyasi partiler yaş aldıkça gençleşmek zorundadır! Üstelik 30’lu yıllar TEK PARTİ dönemidir ve CHP tek parti döneminin partisi gibi davranamaz! Türkiye’de tek parti dönemini kapatan partinin kendini o döneme hapsetmesini beklemek akıl dışı dır! Dünyayı yüz yılda değiştiren etkiler, bir yıla, altı ayda oluşurken değişime kapalı bir anlayışın başarma şansı yoktur! Önce bu gerçeği içselleştireceğiz!

Diğer taraftan çok açık yüreklilikle “CHP neden ülkenin bütün coğrafyalarını temsil eden bir parti olmaktan çıktı?” sorusuna samimi yanıt vereceğiz!
Türkiye’nin sadece Ege, Trakya Bölgelerinden, Çankaya’dan, Kadıköy’den, Konak’tan ibaret olmadığının farkına varacağız! CHP içinde mikro milliyetçiliğe varan akımları sorgulayacağız! Bunları sorgulamadan, dayatma politikalar ile seçenin tercihi olunanayacağını bileceğiz! Ülkenin bölünmesi korkusu, refleksi ile kendini bölümün bir küçük parçası haline getirdiği gerçeği ile yüzleşeceğiz! Bu gerçeği seçim sonuçlarını gösteren renkli haritalara bakan herkes çok net görebilir!

4

Mikro milliyetçilik tartışmalarının düzeyi arttıkça kendimi DÜNYA VATANDAŞI olarak ifade etmekten başka bir yol bulamıyorum..! Ben Anadoluyum.. Türküm, kürdüm, gürcüyüm, lazım, çerkezim, aleviyim, sunniyim, ermeniyim, zazayım… Ve hatta İsveçliyim.. Afrikalı, Nijeryalıyım… Ben Anadoluyum..!!!
Anadolu’nun zenginliği farklılıklarının birlikteliğinden gelir!
Ne zaman unuttuk bunu?
Ne zaman ki unuttuk düşünsel olarak FAKİRLEŞTİK..!
Bugün parti içi iktidar tartışmalarının yapay tartışmalar olduğunu, iktidarların değil, zihniyetin değişimi ile ayağa kalkılacağını düşünüyorum. Muhalif arkadaşlarımız eğer bu nedenle Kurultay talep etselerdi çok saygı duyardım! Bu kurultayda ülkenin tüm coğrafyalarında var olmanın yollarını tartışmayı talep etselerdi çok da faydalı olurdu.. Bu anlayıştan çok uzak tartışmalar, kavga görüntüleri, ülkeyi 12 yıldır yöneten iktidarı güçlendiriyor sadece! İnsanı, partinin kadrolarını tüketiyoruz..!

Neden SOSYAL ADALETİ, SOSYAL DEVLETİ, ÜRETİMİ ve PAYLAŞIMI KONUŞMUYORUZ !
Neden HALKLARIN KARDEŞLİĞİ ‘ni unuttuk..
Aç uyuyan, uyanan bir çocuğun anne, babasının çaresizliğini anlamaz olduk! O çocuğun, renginin, dilinin, dininin, doğduğu/yaşadığı kent/bölgenin bir anlamı var mı? 2
Sevgili Kazım Koyuncu’nun “birbirimizi anlamamız için aynı dili konuşmamıza gerek yok! Ezildikten sonra aynı şarabız
!”
sözünün anlamı üzerinde kafa yormak gerekiyor biraz! 33 yaşında noktaladığı kısacık hayatından geriye kocaman dersler bırakan bir devrimci sanatçıyı anlamak istersek, neden Karadeniz’in bu asi ruhuna, Diyarbakır’lıların gıyabi cenaze töreni kıldığını da anlarız..

CHP’nin bugünkü sorunu birbirini duymayan, anlamayan daha da kötüsü anlamak istemeyen anlayışıdır! Bu anlayışın önünün açılmasına izin verilmemesidir! Oysa o yol bizim inşa ettiğimiz yoldu! Bugüngeçmediğimiz yol oldu..! 12
Neden EŞİTLİK sloganı atıp, birini diğerine üstün gördüğümüzü, neden Atatürk’ün arkasına sığınıp kadın-erkek eşitliğini bile kendi içimizde gerçekleştiremediğimizi sorgulamalıyız!
Dünyada/ülkemizde çevre felaketleri yaşanırken çevre politikaları üretmek yerine, sadece çevreye saldırılara niçin sadece muhalefetle yetineceğiz?
11Neden “ölmekten değil, işsiz kalmaktan korkuyorum” diyen Zonguldaklı madencinin işsizlik korkusunu yok eden politikalarımızı duymasını sağlamıyoruz!
Neden, GEZİ’de direnenlerin umudu, heyecanı olmuyoruz!
CHP’nin sorunu Genel Başkanlık sorunu değildir!
Düşünüyorsak, bilgimiz ve fikrimiz varsa katkı koyacağız!
Tarlada izi olmayanın harmanda gözü olamaz! Tarlalarında başaklar değil, beton bloklar yükselen ülkemde harmanın ne olduğunu bilmeyen kuşakların üretimle ilişkisini kurmanın, paylaşmayı temel hedef haline getirmenin hizmetçileri, askerleri olmalıyız..
“Mustafa Kemal’in Askerleriyiz!” söylemi de anlam kazanmış olur böylece.. Atatürk’ün parmağı ile işaret ettiği yere bakmak yerine, parmağının ucuna takılıp kalan anlayışları benimsemiyorum.. O’nun en önemli hedefinin DEVRİMCİLİK olduğunu düşünüyor, değişen dünya şartlarına göre gelişen ve iktidar hedefine giden bir parti olacağına inanıyorum..

Sevgili okurlarım, CHP’liler, yazmaya devam edeceğim.. Süreci izleyenler açısından, farkındalık yaratma adına katkım olsun isterim.. Her okuyucu ile aynı düşünen olamayız.. Farklılıkları da duyma / anlama çabamı tanıyanlar bilir.. Lütfen, fikirlerinizi paylaşın, farklı düşünenlere de saygı duyarak.. Dünya siyah ve beyaz renklerden oluşmuyor…

10

Sevgiyle ve dostça kalın.. Her nerede yaşıyorsanız..
“Umut” sadece gönlünüzün ekmeği olmasın, tarlanıza tohum olarak serpin, sulayın, yaşatın.. İşte bu emeğinizle değişecek herşey..
14.8.14 / Datça

    *

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s