CHP Nereye ? – 5

Standard

chp

Nasıl bir Kurtultay ve neyi çözecek ?

nazmiye_halvaşi

©Nazmiye Halvaşi

5-6 Eylül Kurultayı sadece parti iktidarındakilerin isimlerin değişeceği kurultay olacak ise 2015 Genel seçimlerinde farklı sonuçlar bekleyemeyiz.. Fakat, Yeni PM’ne taşınacaklar, iç hesaplaşmaların sonucunda kazanan bir ekip olarak değil de, CHP’yi Türkiye’nin Partisi yapacak vizyon sahibi bir kadro hareketine dönüştürebilirlerse, CHP bu olağanüstü Kurultayı şansa çevirmiş demektir..!

***

2014 yılı devam ederken iki önemli seçim yaşadık. 30 Mart 2014 Yerel Seçimleri ve 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimleri. Henuz ağustos ayındayız ve baskın bir genel seçim de bir ihtimal olarak gündemin bir köşesinde ısıtılmak üzere bekletiliyor. Yıl bitmeden yeni bir seçim daha yapabiliriz..

Ülkenin içinde bulunduğu şartlara baktığımız zaman sosyal adaletin, insan haklarının, hukukun, basın özgürlüğünün ayaklar altında olduğunu çok net görüyoruz. Adli yılın açılışında “Barolar Birliği. Başkanı gelecek ve konuşacaksa ben gelmem” diyebilen birini Cumhurbaşkanı seçtik (!)
Hukuk Devletine rahmet olsun!
Bana sorarsanız o toplantının asli unsurlarından biri, yurttaşın savunma hakkının temsilcisi olarak Barolar Birliği Başkanı orada olmalıdır!
Cumhurbaşkanının katılması zorunlu değildir..

1

Sınırlarımızın hemen devamında büyük bir insanlık dramı, soykırımlar yaşanmaktadır.. Ortaçağdan kalmış zannedebileceğimiz görüntüler bütün dünyaya servis edilirken, dünyanın ayağa kalkması beklenirken; dış politika adı aktında sergilediğimiz yaklaşım için ülkemiz adına utanç yaşamaktayım/z..

5

Bu katliamlara, soykırımlara taraf olan ve Türkiye’nin içinde bu unsurları beslediği haberlerini okurken karamsar olmamak mümkün değil.. Bu hal ve şartlar içinde CHP Olağanüstü Kurultay Kararı aldı. Tüzük değişikliği ile birlikte PM (Parti Meclisi) nin ve Genel Başkan’ın da yeniden seçileceği Kurultay’ı 5-6 Eylül tarihlerinde yapacağız.. CHP ‘ye “kurultaylar Partisi” diyenlerin çok da haksız olmadığını bir kez daha ispatlıyoruz..

Aslında CHP’nin gelişen dünya ve ülke şartları içinde yeni politikalar belirlemesi için bir dizi PROGRAM KURULTAY’ları yapması gerektiğini düşünüyorum.. Bunları sadece delegelerle değil, ilgi duyan, gelecek kaygısı taşıyan toplumun her kesiminden katılımcılarla, kadınlarla, gençlerle, emekçiler, çiftçiler, esnaflar, iş dünyasının temsilcileri ile yapmalı.. Gelişmiş ülkelerin Sosyal Demokrat Partileri ile görüş alışverişlerini kongreler düzeyine taşımalı..

5-6 Eylül Kurultayı sadece parti iktidarındakilerin isimlerin değişeceği kurultay olacak ise 2015 Genel seçimlerinde farklı sonuçlar bekleyemeyiz.. Fakat yeni isimler, iç hesaplaşmaların sonucunda kazanan bir ekip olarak değil de, CHP’yi TÜRKİYE PARTİSİ yapacak VİZYON sahibi bir kadroyu PM’ye taşırsa CHP bu olağanüstü kurultayı/strong> şansa çevirmiş demektir..!

3

16 Ağustos akşamı Bodrum KENT TV’de Cumhurbaşkanlığı seçim sürecini tartıştık,(!) ünlem işareti koyuyorum çünkü konu sürekli CHP’ye getirildi.. Daha çok CHP’yi konuştuk..
Ezici iktidar gücü karşısında güçlü bir muhalefetin ne kadar büyük gereksinim olduğu çok açık görülüyor..
Bu noktada CHP kendini doğru tartışmak zorundadır…
Programı stüdyoda izlemek için gelen 16 yaşında liseli bir gençle program sonrası yemekte uzun uzun konuştuk. Siyasette olması gerektiğini ısrarla söylediğim ve CHP içinde yüzde on kota ile artık varlık göstermesi gereken (!)gençliğin önemini bir kez daha gördüm.
Genç delikanlı siyasete ve toplumsal gerçeklere çok farklı bir noktadan bakıyor ve kendini düzgün cümlelerle ifade ediyordu.
Son günlerde yeniden çıkış yapmaya başlayan uzun yıllar CHP’de tek güçlü Genel Başkan olan Deniz Baykal yaptığı bir örgüt ziyaretinde “siyaset gençleşmeli” demiş..
Çok doğru !
Partinin bünyesine gençleri ve kadınları almamak için direnen bir CHP’nin, gelecek için doğru politikalar üretmesi çok zor..
Olmuyor..!
Daha da ileri giderek toplumun farklılıkları olan bütün kesimlerini de bünyesine alması, karar organlarında söz sahibi olmasını desteklemek gerekiyor!
“Hele bir yol verin gençlere” demek istiyorum, yüksek sesle..
Hayatında otobüse binmemiş birinin, kentin ulaşım sorunlarına doğru çözüm üretmesini bekleyemeyiz!
Hiç pazara gitmemiş bir vekilin; akşam üzeri pazarın ucuzlamasını bekleyerek alışverişe çıkan, pazarcıların artıklarını toplayan bir kadının çaresizliğini anlamasının, sorunlarına çözüm üretmesinin mümkün olmadığını görüyoruz..!
Özel okullarda, her türlü eğitim şansı kendisine sunulmuş bir politikacının; istediği okula gitme şansı olmayan gençlerin isyanını, eğitim sorunlarını çözemediğini, çözümü yüksek sesle haykırma gereksinimi dahi duymadığını anlamak mümkün..!
Bakkal dükkanı sahibi bir esnaf olmalı PM’de..!
Ayın her günü farklı vergi yükü altında ezilen esnafın, tekeller karşısındaki çaresizliğinin çözümünü üretmesini bu esnafa hiç uğramamış siyasilerden beklemek zor!
İşçiyi doğrudan PM taşımak gerek. İşçi temsilcisi diye sendikacıları taşımak artık yetmiyor.. Taşeron işçi sistemini reddeden partinin belediyelerinde taşeron işçi çalıştırıyor olması çelişki yaratıyor.
Kürsülerden lacivert cümleli nutuklar atmak, ne işçinin ne de sistemin sorununu çözmüyor.. Bas bas bağırsak da onlarca örneği gibi Yatağan Termik Santralleri ÖzelLEŞtiriliyor.

2

Örnekleri çoğlaltabiliriz!
Yok edilen “Köylü”yü taşımalı PM’ye..!
Köylü, üreten demektir! Üretenin yok olduğu sistemin karşısında üreteceğimiz politikakarda söz sahibi olmalı bir köylü..
Toprağının kutsallığını farkeden, farkettirir..!
Ayrımcığı yaşayanlar olmalı PM’de!
Türk, kürt, laz, gürcü, ermeni..
Alevi, sunni, ateist.. Kadın, erkek olmalı ve konuşmalılar, dinlemeliler birbirini..
Defalarca konuşulmalı CHP NEDEN BAZI COĞRAFYALARDA YOK OLDU? Ve NASIL YENİDEN VAR OLACAK?
Bunlar konuşulmalı..!

7

Samimiyet?.!
Karşılıklı samimiyet çizgisinde buluşmak şart.! 5-6 Eylül Kurultayına giderken, bu noktalardan bakılmadan, sadece parti içi iktidar gücü için mücadele etmenin anlamsızlığı bu kadar açık ve nettir! Bu anlayışla kurultaya gitmek; CHP’nin sadık seçmenine, CHP’ye oy vermek için neden arayan, bulamadığı için sandığa gitmeyen yurttaşlara haksızlıktır! “
Bu anlayışla kurultaya gitmek; Eşitlik”, “kadın hakları”, “Atatürk kadınlara seçme/seçilme hakkı verdi” söylemlerini dilimize pelesenk edip, kadınların siyasete katılımının önünü kapatmak, direnmek ve bu temsili bugün Türkiye Partisi olma sancıları yaşayan, Türkiye solunu TBMM’de temsil edeceği iddiasında olan HDP’ye bırakmak gerçeğine gözlerini kapatmaktır!
Bu anlayışla kurultaya gitmek; hukuk devletinde “hukuka saygı”, “çevreye saygı”, “insan/hayvan haklarına saygı”, “kadın-erkek eşitliği”, “ifade özgürlüğü”, “eğitim/sağlık”, “üretim, rant / paylaşım” ilişkilerine; salt sosyal demokrat politikalar olarak, siyaset cephesinden bakmayıp VİCDAN sahibi her insanın savunması gerektiğini söyleyen gencin/gençlerin açısından haksızlıktır..!
4Bu GENÇLERİ DUYMADAN SİYASET YAPMAK YANLIŞTIR!.. GEZİ’ye gitmiş olmak.. GEZİ RUHU‘nu anlamak için yetmiyor.. O ruhu içine almak gerekiyor..! Bu anlayışla kurultaya gitmek, temsil hakkı olan genç ve kadınlara ANCAK KENDİ YANDAŞLARI OLDUKLARI SÜRECE TEMSİL hakkı vermektir..! Bu da CHP’yi, siyaseten İFLAS noktasına taşımaktadır..! Farklı seslerin uyumudur zevkle dinlediğimiz korolar, orkestralar.. Her bir bireyin kendi sesini çıkarabildiği.. Bütünün içinde, uyumla..

6

5-6 Eylül’de CHP Olağanüstü Kurultayı toplanıyor.. 6 Eylül’de CHP, Datça’da da olağanüstü kongresini yapacak.. Kişilerin değil anlayışların değiştiği sonuçlar diliyorum.. Kurultay ardından CHP’nin; ülke sorunlarına doğru yaklaşacak, programlar üretecek kadrolarla yola devamını bütün kalbimle istiyorum..
Günlerdir Datça’da parti içi barış için görüşmeler yapıyorum.. Barışın önündeki engelleri kaldırmaya çabalıyorum.. Keskinleşen ayrışmanın yerini ortak bir aday ile uzlaşmaya ve birlikte olup çoğalmaya, üretmeye; bu uzlaşmanın ortaya çıkaracağı sinerji ile kitlelere kucak açmaya fırsat vermesini çok istiyorum..
Bu aslında o kadar kolay ve güzel ki..
BEN değil..! BİZ demeden siyaset yapılamayacağını bilmek yeter…

Yazımı noktalamak üzereyken, ağlamaklı sesiyle yıllardır tanıdığım bir kadın aradı. Yardım istiyordu.. Onuruyla kendi ayakları üzerinde durma çabasını, saygıyla izlediğim bu kadın; eşinden gördüğü psikolojik şiddetin dayanılmaz bir noktaya geldiğini, kadın kimliğine yapılan saldırının dayanılmazlığını ve ayrılmak istediğini anlatırken..
Korkuyordu…
Ne ağır bir yüktü taşıdığı..
Kadınların çok sık karşılaştığı; ekonomik ve psikolojik şiddeti farketmeyiz..!
Öylesine içlerinde yaşarlar yıllar boyu..
Ta ki son damla bardağı taşırıncaya kadar..
Kadınlar için de yaşanılır bir dünya için çırpınışımı anlamayan, erkek siyaset anlayışını mutlaka DEĞİŞTİRMEMİZ gerekiyor..
MUTLAKA..!
O’na yardımı örgütledik..
Arkadaşlarım; Ankara Barosu Başkanı Sema Aksoy’a, CHP YDK üyesi ve eski ÇHD (Çağdaş Hukukçular Derneği), CKD (Cumhuriyetçi Kadınlar Derneği) Genel Başkanı Şenal Saruhan’a çok teşekkür ederim.. Telefonda, yardım isteyen kadının çaresizliğini anlattığımda hemen kollarını sıvadıkları için..

İyi ki varsınız..

Sevgili okuyucularım.. Kaygılarım çok.. Sizlerle paylaşıyorum.. Paylaşmaya devam edeceğim.. Gündeme hızla giren kurultay sürecini izlerken, bir kez daha söylemek isterim ki, çözüm; şu ya da bu kişinin Genel Başkan olmasında değil!
Çözüm, CHP’nin TÜRKİYE PARTİSİ olmasının önündeki engelleri kaldırmaktan geçer..! Bunu doğru yorumlamak ve gelinen noktayı doğru tarif etmek için, 1989’da SHP (Soyal Demokrat Halkçı Parti) nin seçimlerden 1. Parti olarak çıktığını.. 1999’da CHP’nin barajın altında kaldığını anımsamalıyız..! Bu on yıllık süreci doğru analiz edersek, ülke ve dünyadaki gelişmeleri doğru okuyup, doğru politikalar üretirsek geleceği yeniden kurabiliriz..!
Böyle düşünüyorum..
Sevgiyle ve dostça kalın.. Her nerede yaşıyorsanız.. Mutlu olun, mutlu kalın..

Dün 17 Ağustos 1999 depreminin 15. Yıldönümü idi.. 12 yıldır iktidarda olan bir parti var ve onun mimarını Cumhurbaşkanı yaptık!
Basit bir soru!
Şimdi deprem olsa, toplanacak yeriniz var mı?
Hangi çözümü üretti 12 yılda?
Ve daha onlarca soru var..!
Ne olur farkında kalın!!!
Farkındalık yaratılması için katkıda bulunun!!
18.8.14/Datça

    *

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s