Bodrum’dan bir çığlık!

Standard

Orda kimse var mı, bana yardım edecek?

bodrum

© photocredit

nh_06042012a

©Nazmiye Halvaşi

‘Daha deniz görmemiş bir çoban çocuğuyum. Bu dağların en eski âşinasıdır soyum, Okuma yok, yazma yok, bilmeyiz eski, yeni; Kuzular bize söyler yılların geçtiğini. Bir çoban parçasısın olmasan bile koyun, Daima eğeceksin, başkalarına boyun; Hülyana karışmasın ne şehir, ne de çarşı’ – Kemalettin Kamu… Bodrum dönüşü dudağımdan düşmedi bu mısralar! Neden mi?

***

Suriyeli genç kızın Bodrum’dan dünyaya sessiz çığlığı.. “Yardım edin banaaaaaaaa..!”

nqw

Bodrum’dan Datça’ya feribotu beklemek için oturduk sahildeki kafeye.. Bodrum Marina’nın yakınındayız.. Marina’ya doğru yürürken ve dönerken birçok fotoğraf çektim.. Gazeteci yanımı bastıramadım.. Bu alışık olmadığımız Bodrum Görüntüsünü görmezlikten gelemiyordum..

seyyahcelebi_C807

Soğuk limonlu sodamı yudumlarken önümüzden geçen şık hanımlar, beyler görüş alanımıza girip çıkıyorlardı. Sonra koşarak ve bağırarak gelen atmosfere de uymayan çocukları izlemeye başladım. Onlar belki de hayatlarında ilk kez deniz görmüş Suriyeli çocuklardı.. İçimden Kemalettin Kamu‘nun o güzelim şiirinden, “Bingöl Çobanları” ndan“Daha deniz görmemiş bir çoban çocuğuyum”u mırıldanıyordum..

Arkadaşlarım koyu bir sohbete dalmıştı.. Çocukları fotoğraflamaya başladım.. İçlerinden biri çok hırçındı ve diğerlerine tekmelerle saldırıyorlardı.. Oyunları denize birşey atmaktı.. Yanlarından geçip gidenler onlarla ilgilenmediler.. Belki de görmediler, görmezlikten geldiler..

Bankta oturuyordu genç bir kız.. Onunla göz göze geldiğimde elini uzattı.. Konuşmadı.. Avucunu açarak yardım istedi.. Fotoğrafını çekeceğimi anlayınca başını çevirdi.. Onu incitmiş olmaktan korktum..

Caminin suyundan ve sanırım tuvaletlerinden yararlanıyorlar.. Mevsim yaz, dışarda uyumak mümkün ama nereye kadar? Bodrum sahildeki bütün çimler ve banklar suriyeli ailelere mekan olmuş.. Bodrum hiç alışık olmadığı bir görüntüye sahip şimdilerde..

Bodrum’da yaşayanlar kaygılı.. Hırsızlıktan ve gasptan korkuyorlar. Yaşadıkları topraklardan kopartılmış ve savrulmuş bu insanların suçu nedir? Ya da Bodrumlunun?

Gece sesler yüksektir Bodrum’da.. Çılgınca eğlenilir, para harcanır bir yanda.. Bir kapalı dam için her şeyini vermeye hazır olanlar diğer yanda!

Çocuklar koşarak deniz kenarına geliyor ve denize, kıyıya bağlanmış teknelere bakıyorlar.. En sevdikleri oyun bu olmuş belli ki! Bir kadın caminin önündeki çeşmede oğlunun kot pantolonunu yıkıyor! Yüzünde mutsuz bir ifade var.. Bodrum’un sıcağında kara çarşafı ile bunalmış belli ki.. O suyun altında olmak, şu denizde yüzmek ne ulaşılmaz bir hayaldi o kadın için.. Çok basitti denizden yeni çıkmış Marina’da teknesine giden kadınlar için..

Abisinden yediği tekme ile ağlamaklı oldu uzun saçları dağınık, belli ki alışkın bu darbelere küçük kız çocuğu.. Kalkıp yanına gitmek ve onu kucaklamak istedim.. Annesi olduğunu sandığım kadın koşup sürükledi onu çimlerin üzerindeki kendi alanına.. Mideme yumruk üzerine yumruk yemiş gibiyim şimdi.. Hani bir deniz yıldızını kurtarmak gibi bir çocuğu evlat mı edinsem diye düşündüm..

Bütün savaşlarda olduğu gibi bu savaşın da en ağır yükünü kadınlar ve çocuklar çekiyor! Bu büyük güç ve rant savaşının bir şekilde parçası olan ülkemi yönetenlere kızgınlığım artıyor!

Feribot Bodrum’u arkamızda bırakarak uzaklaşırken duygularla gerçekler arasında sorgulamam da başlıyor.. Bodrum, ülkemizin önemli turizm merkezlerinden biri.. Sezonu bekleyen yüzlerce esnaf borçlanmış yatırım yapmış..! Ve şimdi Bodrum yeni bir kriz ile karşı karşıya.. Ülkemize sığınmış suriyeliler Bodrum’da bu şekilde mi barındırılmalı! Kaymakamlık acilen bu duruma çözüm üretmeli! Orada kırk derece sıcağın altında. Bu sefillikte yaşama şansları da yok zaten..!

Sorunlar, yeni sorunlara gebedir! Doğumun nasıl olacağını tartışmak ve anne ike bebeğin sağlıklı olması için yöntemler aramaktan daha önemlisi BU GEBELİĞİ ÖNLEMEKTİR.!!

Aklım bankta oturan ve “yardım isteyen” elini uzatan genç kızda kaldı..

Abisinden yediği tekme ile sarsılan ağlamaklı küçük kız çocuğunda..

o_7032

Yolda yemek için poğaça, börek aldığımız pastanede “ya turistler bu nedenle gelmezse” diye kaygılanan genç kızda takıldı kaldı..

Savaş durmalı ve onlar koşarak evlerine dönmeliler..!

Sevgiyle kalın..

*

email

twitter

facebook

web_nh

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s