Sanatın, zeytin dalları arasında doğduğu köy!

Standard

“Aydınlanmada geri kalmışlığımızın temelinde sanata yol açmada geç kalmışlığımız olduğunu biliyorum..”

nh4

nh_06042012a

©Nazmiye Halvaşi

Sanat kurumlarının tek tek yok edildiği, heykellerin içine tükürüldüğü bir ülkede sanat adına nasıl bir emek ve fedakarca mücadele edildiğini görün.. Yaşlı ninelere rastlayabilirsiniz o bahçede.. Çocukken okudukları okulun şimdilerde ressamlara, heykeltraşlara yuva olduğuna tanıklık eder.. O bahçeden ayrılamazlar.. Anlamaya çalışırlar mermeri yontan heykeltraşı.. Severler yeni yüzünü bu bahçenin.. Okullarının..

***

nh2

UKKSA
Muğlada 110 antik kent var.. Biri de KNİDOS..
AFRODİT’in Knidos’u..
Ruhumu çalan kent..

knidos_tiyatro

Antik çağın önemli kentlerinden biridir Knidos ! Henüz keşfedilmemiş bir büyük hazinedir Datça Yarımada’sının en ucunda Ege ile Akdeniz’in arasına bir timsah gibi uzanmış bu topaklar.. Ve uygarlığın köklerinin kenti Knidos..

“-bunu sen mi yaptın? -evet -pek güzel olmuş -sağol eski bir pantolonu çantaya çevirdim -pek güzel olmuş kuzum.. Ama biz seni vekil ya da başkan olcan sanırdık.. Sevinip dururduk gari…!” Siyasetle toplum aradındaki duvarları kaldırmak gerekiyor.. Ona siyasetçinin de normal bir insan olduğunu anlatmaya çalıştım.. Siyasetin içerdeki kısır çekişmelerinin çirkinliğininden halkın içinde arınıyor mutlu oluyorsunuz.. Ne kadar şanslıyım… NH 2.8.15;

Datça Belediye Başkanlığı için adaylık çalışması yaparken daha da derinlere inerek keşfettiğim Knidos’u ve bir gün ülkemin turizmdeki en önemli merkezi olacağını gördüm.. Olması gerektiğine inandım.. Knidos yarımadasının dağlarında trekking yaparken genleri antik çağlara kadar giden zeytinlerin, asmaların arasından o ince patikalarda yürürken daha da çok sevdim yarımadayı.. Datça insanının farklı güzelliğinin kaynaklarını keşfettim.. Knidos’tan bugüne uygarlığın taşınmış olmasının bilimsel gerçekleri ile yüzleştim..

knidos2

Knidos’u keşfeden sadece ben değilim şüphesiz. Ve aslında öğrenecek, keşfedecek çok şeyi var hâlâ..

IMG_916013

Datça’dan, Betçe’ye doğru (yarımadanın Knidos tarafına Betçe denir) giderken Yaka Köyü ‘ne geldiğinizde UKKSA
‘yı görürsünüz ve aslında şaşırırsınız.. Aceleniz vardır hep.. durup bakmazsınız.. Lütfen durun ve barışın kutsal ağacı zeytin dalları arasında girin o bahçeye.. Sanat kurumlarının tek tek yok edildiği, heykellerin içine tükürüldüğü bir ülkede sanat adına nasıl bir emek ve fedakarca mücadele edildiğini görün.. Yaşlı ninelere rastlayabilirsiniz o bahçede.. Çocukken okudukları okulun şimdilerde ressamlara, heykeltraşlara yuva olduğuna tanıklık eder.. O bahçeden ayrılamazlar.. Anlamaya çalışırlar mermeri yontan heykeltraşı.. Severler yeni yüzünü bu bahçenin.. Okullarının..

ukksa

Dün UKKSA’nın ( Uluslararası Knidos Kültür Sanat Akademisi ) ” 5. Knidos’un Sırrı Kültür ve Sanat Festivali ” vardı. Akademi’nin kurucusu değerli Arkadaşım Nevzat Metin’in davetine sadece katılmak değil çevremizdekileri de katmak gerekiyordu. Aynı gün başka bir etkinlik için Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı sevgili Osman Gürün‘de Datça’da idi.. Israrıma dayanamayıp UKKSA’ya geldiği için teşekkür ederim. Hiç beklemediği bir şeydi orada gördü.. Ve UKKSA’ya destek sözü aslında çok önemli bir adımdı Knidos’un geleceği için..
Konuşmasını yaparken orada olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Oturduğum yerden bir Osman Gürün Başkana bir de Nevzat Metin’e bakıp gülümsedim.. Bir teşekkür de kendime ettim.. Sanat kurumları için, sanat için emek verenlere minnettarım.. Aydınlanmada geri kalmışlığımızın temelinde sanata yol açmada geç kalmışlığımız olduğunu biliyorum..

nh7

Protokolde oturanlar birer birer konuştular.. Karşılıklı saygı / sevgi sözcükleri.. O etkinliğin bir de başka bir köşeden izleyenleri vardı.. Köyün nineleri, kadınları.. Knidos’un güzel Afroditleri.. Onları farkeden pek olmadı.. Onlar her şeyin farkındaydılar.. Uygarlığın taşıyıcısı kadınlar.. Knidos’tan bu güne genleriyle aktardılar doğurduklarıyla nesiller boyu.. Görünmez kadınlar.. Söz, yetki ve karar sahibi olmayan.. olmasını istediğim kadınlar..

Değerli okuyucularım, UKKSA’nın etkinliği devam ediyor. Lütfen Knidos’a gidin.. Giderken Yaka Köye vardığınızda UKKSA’ya uğramadan ve Nevzat Metin‘e selamımı götürmeden geçmeyin.. Sadece bakmayın, görün.. Görülmeye değer şeyler üreten ve bunun için çok zor şartlara direnenlere teşekkür edin..
Teşekkür ederim..

Bu topraklar aydınlanmadan kana susamışların karanlığına mahkumuz..
Ve ağlamaktan, ağıt yakmaktan daha fazlasını yapabiliriz..
Yapmak zorundayız!
Çocukların aydınlık ve barış içinde yaşaması için..
Bencil olun isteyin.!

Sevgiyle, dostça ve farkında kalın..
Sanatsız kalmayın..

2 Ağustos 2015
Knidos

nh

Bu resim aynı noktada dururken çekilmiştir. Solumda Akdeniz; sağımda Ege;

*

email

twitter

facebook

web_nh

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s